fallback

Дават ли заявка африканските държави за сериозно участие в световната търговия?

Защо 40 държави ще търсят търговски партньори в БРИКС, коментира доц. Едуард Маринов от Института за икономически изследвания при БАН и преподавател в НБУ

22:47 | 26.07.23 г.

Повече от 40 нации имат интерес да се присъединят към блока БРИКС на големите развиващи се икономики, докато той се стреми да се разшири, за да увеличи политическото си влияние. 22 държави официално са кандидатствали, а още 20 са заявили интерес, заявиха домакините на тазгодишната среща на блока Южна Африка, като по неофициална информация това включва почти всички страни от Северна Африка и големи суровинни центрове като Конго и Намибия. Този коментар в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria направи доц. Едуард Маринов от Института за икономически изследвания при БАН и преподавател в НБУ.

"Интересът към срещата и държавите, които участват - 69 - са безпрецедентно много. В последните двадесет години наблюдаваме едно много тенденциозно преместване на потоците на търговия от търговия между държавите от Глобалния север към търговия на държавите от Глобалния север с държавите от Глобалния юг и още повече – между държавите в Глобалния юг. Има изследвания, че към 2050 г. близо 70% от външнотърговските потоци ще бъдат концентрирани между развиващи се държави. Членството в елитния клуб на Глобалния юг – тъй както Г-7 е елитният клуб на Глобалния север – всъщност носи не само престиж, но и изключително много икономически възможности", посочи анализаторът.

По думите му БРИКС не е толкова формална организация като Европейския съюз и включването на дадена държава е въпрос на имидж и признаване на подобен на техния статут от основните пет държави в организацията – Бразилия, Китай, Русия, Южна Африка и Индия. Доц. Маринов обясни, че за момента няма потвърдена информация кои държави са поискали официално членство.

Според него с най-големи шансове в Африка са Египет и Кения. „Южна Африка едва ли ще допусне Нигерия в блока, защото още един голям регионален съперник само ще намали нейното влияние“, смята той.

Маринов коментира и случващото се в Сенегал преди подготовката за президентските избори следващата година. Възприемана като център на стабилност в Западна Африка, страната бе обхваната от сериозни протести след ареста на потенциално най-силния кандидат. Опозиционният лидер Усмани Сонко бе дисквалифициран, след като беше осъден за „разваляне на морала“ на младите хора, малко след като бе оправдан по друго обвинение за изнасилване. Сонко събра подкрепата точно на младите, много от които се връщат от чужбина и се заселват в Сенегал, за да могат да гласуват за бъдещето на страната си.

Как ще се отразят протестите в Сенегал на бизнеса, който губи заради политическата нестабилност? Какво може да се очаква от изборите три-в-едно в Зимбабве може да разберете, ако гледате видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "В развитие" може да намерите тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:48 | 26.07.23 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още