fallback

Анализатор: Путин спря зърнената сделка заради приходите на Украйна и амоняка

Ще послужи ли гладът в Африка за военностратегическите цели на Москва, коментира доц. Теодор Дечев

12:05 | 21.07.23 г.

Най-големите купувачи на жито от Украйна са предимно сред т.нар. приятели и съюзници на Русия – Китай, Турция, Египет и тук възниква въпросът защо Путин постъпва така зле, оттегляйки се от зърнената сделка, заяви в предаването „Светът е бизнес” на Bloomberg TV Bulgaria доц. Теодор Дечев, ръководител на "Bleacksea Caspia" - лаборатория по проблемите на Черноморския и Каспийския региони при Висшето училище по сигурност и икономика.

По думите на Дечев Путин очевидно има два мотива. Единият е, че руснаците предполагат, че приходите на Украйна от износа на зърно се отразяват зле на състоянието на фронта. Вторият е, че Русия се оплаква, че е била ощетена, защото не може да изнася амоняк, както бе договорено в зърнената сделка.

„Зърнената сделка имаше две страни", припомни Дечев. "Едната е, че Украйна ще може да изнася зърно, а другата е, че Русия ще може да изнася амоняк по тръбопровода Толиати-Одеса."

Дечев обясни, че тръбопроводът влиза при Харков на украинска територия и по цялото си трасе до Одеса е под украински контрол. Той припомни, че амонякът е борсова стока и стратегическа суровина, но на 5 юни част от тръбопровода на амоняк беше взривена, за което руснаците обвиниха украинците.

„Руснаците държат на тяхната част от сделката, очевидно имат затруднения с износа на амоняка и по тази причина руското държавно ръководство решава, че може да изнудва украинската страна“, смята Теодор Дечев и поясни, че руснаците са направили сметка, че като спрат сделката, Украйна ще претърпи по-големи поражения.

Той потвърди, че най-големите купувачи на украинско зърно през миналата година са били Китай, Испания и Турция, които са внесли съответно 8 млн. тона, 6 млн. и малко над 3 млн., и се предполага, че те препродават на други държави от Третия свят.

По думите му ръководителят на частната военна компания "Вагнер" Евгений Пригожин все още е нужен на Путин и Путин - на Пригожин. „Вагнер като компания е създадена изключително за работа в чужбина, появата ѝ на фронта беше импровизация и сега вероятно са се върнали към основната си дейност“, отбеляза доц. Дечев.

Той допусна, че „маршът на Пригожин“ никога не е имал целта да сваля Путин. „Пригожин е смятал, че по този начин дава повод на Путин да уволни когото трябва от некадърното, според него, военно командване. Путин отказа да приеме това за повод и направи избор между редовната армия и Вагнер. И той избра редовната армия”, обясни анализаторът.

Защо Путин отказа да пътува за срещата на БРИКС в Южна Африка? Какъв ще е изходът от контраофанзивата на Украйна? Докъде се простира руското присъствие в Африка? Защо хората на Пригожин искат да стъпят в африканската държава Нигер може да разберете, ако гледате видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „Светът е бизнес” гледайте тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:06 | 21.07.23 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още