Тя обясни, че изследванията са били първоначално в ин витро условия, като след това са проведени първоначални изследвания върху животни. „Въпреки че имаме основите, науката в България се стреми да следва световните тенденции в тези изследвания. Това беше международен проект с физици от Гърция, които бяха разработили устройство, което създава слабо магнитно поле. Ин виво експериментите бяха проведени в България с колеги от Института по невробиология, тъй като те имат акредитирана лаборатория“, разказа Веселина Узунова
По думите ѝ номинацията за конкурса е била неочаквана, но се надява тя да привлече повече внимание върху рака на гърдата и работата в България за намиране на по-иновативно и щадящо лечение.
Узунова потвърди, че изследванията по проекта са изключително обещаващи, но поясни, че финансиращата програма е приключила, но тя се надява те да продължат в бъдеще заради големите перспективи пред биотехнологиите и онкологичните лечения.
„През последните години се правят стъпки за реализацията на младите учени в България чрез различни финансиращи програми. Трябва да се засили популяризирането на науката сред подрастващите, като учените трябва да разказват за своята работа и мотивация“, отбеляза изследователят.
Според нея финансирането на научни проекти остава основно предизвикателство в България - голяма част от изследванията са по външни проекти, като най-голяма помощ идва от Фонд „Научни изследвания", каза Узунова.
В коя категория беше отличена Веселина Узунова? Как се променят разходите за изследвания? Какви са възможностите за реализация на младите учени в България?
Целия разговор може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да намерите тук.