По думите ѝ във всички развити страни в исторически план се наблюдава намаляване на смъртността, последвано от намаляване на раждаемостта.
Що се отнася до България, доц. Черкезова посочи, че тя се намира в постиндустриалния период, в който преобладават постмодерните ценности. „Има спор между учените кое е довело в последните 30 години до намаляване на раждаемостта в България. Някои смятат, че това е влошената икономическа обстановка в България и в цяла Източна Европа в резултат на разпадането на комунистическия режим. Другата, по-глобалната теза, е свързана с промяна на ценностите и с постмодернизма”, обясни ученият.
Според Стоянка Черкезова, ако през модернизма намаляването на раждаемостта е продиктувано от това, че сме искали да отглеждаме по-добре и по-качествено децата си и намаляването на количеството е за сметка на качеството, то през постмодерността критерият е по-различен. „Хората имат страшно много възможности пред себе си и младите поколения искат да се изявяват не само като отглеждат деца, а като изявяват себе си – през работата, през пътуванията, през удоволствията”, анализира ситуацията тя.
Успява ли СТЕМ образованието да осигури необходимото качество на обучението? Какви трябва да са подходящите политики, които да произвеждат правилната работна сила, за да могат хората да се реализират и да живеят добре? Как се отразява миграцията на пазара на труда? Кои професии ще спечелят от дигитализацията може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Светът е бизнес” вижте тук.