Той припомни, че Китай има „лошия опит от 2010 г., когато наложи рестрикция на износа на галий за Япония след инцидент с китайска рибарска лодка и японската брегова охрана“. Резултатът от наложеното вето за износа към Япония, която обаче много бързо се преориентира, е загуба на пазарен дял и сега Китай държи 70% от пазара с галий и германий при 98% през 2010 г.
Николай Ваньов посочи, че тези метали са основни в производството на чипове, батерии и други високи технологии. „Двата елемента не са толкова рядко срещани, но добиването им е трудно и скъпо“, уточни той.
По думите му в момента в Г-7 се обсъжда какъв да е отговорът на тези рестрикции – ЕС вече търси диверсифициране, а Австралия, която е основен износител, вече заяви, че ще увеличи добива. „Ако Китай наложи вето за западните държави, пазарите ще реагират "съвсем нормално" с по-високи цени“, очаква Ваньов.
Според него повишаване на цените ще премахне бариерите "трудно и скъпо", ще привлече нови инвестиции в сектора и ще се получи диверсификация.
„Неслучайно, Китай не налага per se рестрикции, те тестват пазара и търсят по-сериозна база за преговори, както винаги са правили в дипломатически аспект, коментира Николай Ваньов. Той смята, че Китай все повече търси собствено геополитическо позициониране. – Покрай кризата с Русия е нормално Вашингтон да се опитва да подобри отношенията си с Пекин. Китай ще се опитва да извади максимална полза от ролята си на балансьор, но осъзнава, че западните санкции ще започнат да вредят в един момент, особено с оглед разклатената икономика след Covid“.
Той е на мнение, че няма яснота какъв е пътят на растеж и различни институции дават различни прогнози кога и дали китайската икономика ще стане най-голямата в света. „Китай няма да започне битка със Запада и защото се нуждае от западните инвестиции като фабриката на Tesla в Шанхай“, отбеляза Николай Ваньов.
Ще стане ли по-добра тази година от 2022 г. за акциите на технологичния сектор? Ще има ли понижение на лихвите от Федералния резерв? Какви са очакванията на хората от новите продукти на Apple и продажбите на iPhone? Ще има ли втора вълна на инфлация в еврозоната? Какво се случва с Tesla, ще успее ли да се пренастрои Германия, какви са рисковете пред стартиращите AI компании може да разберете, ако гледате видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Разговорът не е предпоставка за взимане на инвестиционно решение!
Всички гости на предаването "Светът е бизнес" може да намерите тук.