fallback

В. Шаламанов: Русия губи войната и има напрежение в целия сектор за сигурност

Според Павел Бандилов „метежът” на „Вагнер” няма отражение върху пазарите

13:20 | 27.06.23 г. 8

Русия губи войната в Украйна и има много сериозно напрежение в целия сектор за сигурност – между армията, частните военни компании и службите за сигурност. Това коментира в предаването „Светът е бизнес” на Bloomberg TV Bulgaria доц. д-р Велизар Шаламанов, директор „Отбранителни способности и иновации” в Атлантическия клуб в България, и бивш министър на отбраната. Според него няма никакви механизми, които да стабилизират тези процеси и това е много голям риск, тъй като Русия предстои да понесе още сериозни загуби в Украйна.

„Очевидно е, че Русия не постига целите си и очевидно някой трябва да поеме вината”, коментира той. По думите му заминаването на ръководителя на групировката „Вагнер” Евгений Пригожин в Беларус ангажира и Беларус още повече в тази конфликтна ситуация в допълнение на обещаните ядрени средства, които Путин ще разположи в Беларус. Беларус граничи с Полша и балтийските страни – всичко това ще доведе до повишено внимание и ще бъде и в центъра на срещата във Вилнюс, допълни гостът.

„Една от причините за тази ескалация беше точно да се отвлече вниманието във Вилнюс върху задълбочаване на помощта на Украйна и бърза офанзива, която да приближи времето, когато основната тема ще бъде възстановяването на Украйна, растежът в Източна Европа, новите технологии, за да ни върне отново към темите, които като че са единствено под контрол на руснаците и това са темите на ядрения шантаж, използването на тероризъм под една или друга форма като в „Нова Каховка”, посочи Шаламанов и потвърди, че „наистина има противопоставяне на това ниво”.

Според него това, което се случва в Русия, е сигнал, че нещо във властта там не е наред и скоро може да има някаква развръзка. По думите му властта в Русия се опитва да бъде все по-концентрирана и все по-безконтролна, но това поражда частни военни компании, частни отношения, което допълнително подронва влиянието ѝ.

„Хубавото в тази ситуация беше, че тя ескалира и намери решение в рамките на 24 часа, но през това време даде отражение и то повече на вътрешната икономическа обстановка в Русия, отколкото на международните пазари“, анализира случващото се Павел Бандилов, изпълнителен директор на „БПД Индустриален фонд за недвижими имоти“ АДСИЦ.

Той напомни, че първо видяхме спад на рублата, при което едно евро се разменяше за над 100 рубли. Павел Бандилов потвърди, че вече се наблюдава леко успокоение, но „независимо от всичко рублата е в по-ниска позиция, отколкото финишира в петък“. Той е категоричен, че на този етап няма истерични движения в едната или другата посока на който и да е актив, и определи пазарите като подвластни на това, което се случва в сферата на централните банки”.

Бандилов подчерта, че няма как това да не се отрази в отчетите и съответно в акциите на компаниите, които вземат големите поръчки за възстановяването на Украйна. „За Русия ще бъде изключително трудно да се върне на пазарите, на които е била, и не знам дали някои от ръководството си дава сметка какъв дълъг път трябва да бъде извървян", отбеляза той.

Кой може да е сценаристът на „метежа“? Изнервиха ли се инвеститорите след бунта в Русия? Какво е влиянието в Европа от дестабилизацията в Русия? Може ли развитието на технологиите да създаде нови рискове? Какво е влиянието на геополитиката върху икономиката? Виждат ли се пукнатини в руската политическа система? Каква е влиянието в България от развоя на събитията в Русия? Има ли песимистичен сценарий за изхода от войната?

Каква е причината Русия да започне война с Украйна може да разберете, ако гледате видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „Светът е бизнес” гледайте тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:13 | 27.06.23 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още