„Дигиталната трансформация при българските фирми е на различен етап, но като цяло изоставането спрямо европейските държави не е чак толкова голямо“, е мнението на IT мениджърът.
По думите на Вангелов, ако в Европа средният процент компании, които използват ERP решения (Enterprise Resource Planning), е около 25, то в България се движи между 20-21%.
Според него примерите от практиката и от други клиенти показват, че най-добрият начин е бизнесът да бъде убеден, че има нужда от ERP система с планиране на ресурсите на предприятието.
„Според статистиката, която имаме, компаниите, които са си внедрили ERP решения през годините, в момента имат средно 400% ръст на печалбата”, изтъкна Радослав Вангелов.
Той отбеляза, че в държавната администрация и държавните фирми също има ERP решения, но как работят най-добре могат да кажат потребителите.
По думите на мениджъра българският IT бранш напредва с доста добри темпове в сравнение с останалата част от света, а това, което трябва да се направи, е управляващите да се вслушат в идеи, които могат да бъдат добри и за държавата, и за останалата част от бизнеса.
Защо гръцки IT компании станаха сериозен конкурент на българските? Как ще расте SoftOne? Ще използва ли държавата решения, които да ускорят дигиталната трансформация? Влияе ли политическата несигурност у нас на развитието на бизнеса и как държавата може да подпомогне компаниите?
Целия разговор може да видите във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Светът е бизнес” гледайте тук.