„Може би по-добрият начин за процедиране е да няма удължаване на бюджета, а да се харчи до размера на събраните приходи”, съветва Велев и посочи, че годината ще приключи с бюджетен дефицит от 6% при условие, че се изпълнят планираните инвестиции. Според него това отдалечава страната ни от постигането на националните цели.
Велев е убеден, че с удължаването на бюджета се „запазва грешната траектория, заложена от предишните парламенти“. „Очевидно трябва да се направят необходимите корекции в бюджета, така че да постигнем дефицит от 3%“, настоява той.
По думите му, всички тези, които искрено и убедено споделят целите за присъединяване на България към Шенген, еврозоната и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, трябва да направят по-широка подкрепа, за да бъде възможно постигането на тези цели.
Васил Велев пресметна, че за депутатите, които са в момента в парламента, са гласували само 35% от избирателите, при 40 процента активност, като „5% са се разсеяли при тези, които не са влезли в Народното събрание. „Тоест те представляват около една трета от избирателите и като го разделим още на две, мнозинство на ръба на 50-те процента става една шеста. Не може с подкрепата на една шеста, а много от тях са вече и разочаровани от тази коалиция, да се предприемат непопулярни мерки”, заяви предприемачът.
Кои са приоритетите за работодателите? Как се променя бизнес средата в България? Кои реформи в българското законодателство не търпят отлагане? Изкривен ли е пенсионният модел и защо няма стимули за квалификация? Що трябва да се насочват младите хора към природо-математически специалности? Докъде стигна облекчаването на трудовата миграция? Защо няма инвестиции в България?
Целия разговор може да видите във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването „Бизнес старт” гледайте тук.