България не излъчва положителни сигнали към инвеститорите с продължаващата политическа и законодателна несигурност. Това коментира в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria Таня Косева-Бошова, председател на Асоциацията на собствениците на бизнес сгради в България. За пример тя даде Румъния, където възприятието за върховенство на закона и преследването на поставените пред обществото цели я прави много по-атрактивна инвестиционна дестинация. По думите ѝ там международните инвеститори в недвижими имоти са много, докато „в България са двама-трима“.
Според Иван Велков, член на управителния съвет на Българска стопанска камара и председател на FIABCI България, от 2007 г. слез влизането в ЕС България продължава да руши имиджа на перспективен, предвидим, интересен бъдещ равнопоставен и равноправен член на европейската общност с всички възможности, които имаха държавите от Централна Европа. „Ентусиазмът от онези години, когато се сравнявахме с добрите примери като Чехия, Полша, Унгария, в момента изглеждат като абсолютен мираж – ние имаме трудности да се състезаваме с околните страни, които не са членове на ЕС. Превръщаме се в много евтин, пародиен сериал, в който непрекъснато излъчваме лоши новини", е мнението на Велков.
Той смята, че ситуацията до такава степен е укрепила характера на българския бизнес за всякакви кризи и катаклизми, че "няма да има по-тренирана общност" от българския частен бизнес.
„Частният сектор в България е оставен сам да се справя с предизвикателствата, като синхронът с властите е спорадичен за привличането на инвеститори“, посочи Велков, а Таня Косева-Бошова допълни, че на страната ни ѝ липсва административен капацитет за това.
Иван Велков потвърди, че България отсъства от международни изложения, които създават авторитет и търсене на възможности за инвестиции, отсъстват и градовете. „Капацитетът на местната и държавна власт да привлече инвеститори е абсолютно нулев – това е традиция, която трудно се променя, независимо от смяната на правителства“, е мнението на експерта по недвижими имоти.
Таня Косева-Бошова предупреди, че провеждането на референдум за приемането на еврото крие реален риск за последващо излизане на страната от ЕС, предвид практиките за купуване на гласове в страната. Тя настоя да има предвидимост в данъчната политика, за еврозоната и за Шенген от бъдещия кабинет между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ, а Иван Велков се надява тези три точки, обявени като приоритети на бъдещото управление на страната, да са "задължителният санитарен минимум". „Освен инвестиции в инфраструктура и по Зелената сделка трябва да се работи и за децентрализацията на част от функциите на държавната администрация, с делегиране на конкретни бизнес сектори към браншови организации“, съветва Велков. Таня Косева-Бошова смята, че администрацията работи бавно, като винаги се оправдава с идващите избори, за да не предприема действия.
Влошава ли се инвестиционната среда в България? Само политическата и законодателната несигурност ли са предизвикателствата пред инвеститорите?
Целия разговор може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да намерите тук.