fallback

Асен Асенов: България може да спечели много от европейския акт за чиповете

Изпреварващо трябва да се създадат проекти у нас, които да са готови за финансиране, съветва ученият и изпълнителен директор на SemiWise

19:15 | 10.05.23 г. 6

Европейският законодателен акт за интегралните схеми (EU Chips Act) ще предостави възможност на България да спечели много, но само ако се обединят всички играчи в областта на квантовите компютри, изкуствения интелект и полупроводниковите технологии. Тази прогноза в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria направи проф. Асен Асенов, преподавател в колежа „Джеймс Уат“ към Университета в Глазгоу и изпълнителен директор на SemiWise.

Той подчерта, че има предпоставки да се обединят всички играчи в България и да спечелят от чип акта. „Най-добрите неща и най-интересните резултати от гледна точка на науката и бизнеса идват от фюжъна на различните области“, посочи ученият и се надява всеки да не работи само в своята индивидуална област.

Той напомни, че чиповете в момента са в основата на нова Студена война. Проф. Асенов отбеляза, че тя е между Запада и Китай и изходът от нея ще реши бъдещето на демокрацията. „Затова въпросът за чиповете не е само икономически – въпрос на верига на доставките и стимулиране на индустрията, а е въпрос и на това коя от двете системи ще е по-способна да напредне в областта на технологиите и да доминира чрез изключително високо развитие на чиповете, е мнението на ученият.

Според него с изготвянето на законодателство за чиповете Европейският съюз поставя начало, с което да постигне позитивен резултат в целите си да стане лидер в тази област. "Смятам, че след тези първи стъпки ще се направи оценка до каква степен мерките и финансовите инструменти, заложени в този акт, работят и най-вероятно ще има разширение на тези мерки", коментира проф. Асенов.

На въпроса каква ще бъде ролята и къде е мястото на България в новото законодателство за чиповете на ЕС, проф. Асенов отговори, че това още не е съвсем ясно, "но има работна група в Министерството на иновациите и растежа". По думите му тази група все още не е достатъчно активна и още няма ясна концепция каква ще е позицията на България.

„Има две неща, които са с особена важност, за да се привлекат значителни финансови средства в България от европейските инструменти“, подчерта ученият. Той смята, че България трябва да осигури бюджет, който ще съответства на изискванията на ЕС, което означава осигуряване на 50% и потвърди, че това е нещо, което трябва да се реши бързо политически. Проф. Асенов се надява в България „изпреварващо“ да се създадат проекти в областта на микроелектрониката, които да са готови за финансиране.

Ще се удвои ли пазарният дял на ЕС на пазара за полупроводници? Какъв е размерът на инвестициите, които ще се вложат за развитието му? Как ще се развие партньорството между САЩ, Европа и в частност Великобритания при развитието на полупроводниковата индустрия? Къде е мястото на конкуренцията?

Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "В развитие" може да гледайте тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 18:37 | 10.05.23 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още