Според него излизането на Сирия от изолация, която продължи десетилетие, ще подобри сигурността в региона и ще привлече нови инвестиции в страната от регионални лидери като Иран и Саудитска Арабия.
"Сирия имаше голяма тежест в Арабската лига като авторитет и икономическа сила преди 2011 г. Самият Башар Асад имаше голям авторитет. Трябваше да минат дванадесет години, за да може арабските държави да разберат какво са загубили – загубиха сигурността в региона, дадоха възможност след изтеглянето на арабското влияние за влизане на чужди сили в Сирия, които създадоха условия за терористични организации и действия и в другите арабски държави", обясни той.
Петров отбеляза, че с изгонването на Сирия самата Арабска лига понася щети заради бежанската вълна, която се насочва към съседни държави.
Той поясни, че в основата на договорката за възстановяването на Сирия в Арабската лига стои концепцията на Саудитска Арабия. „В нея има три основни елемента и първият е разрешаване на хуманитарната криза и съдействието на Дамаск за това. След земетресението през февруари Асад даде знак, че е готов да допусне международна помощ до райони, които не са под негов контрол“, посочи журналистът и поясни, че въпросът за тероризма и териториалната цялост на Сирия „беше категорично заявен“.
Петров напомни, че тероризмът има голямо значение за региона. По думите му той беше породен от неадекватното поведение в началото на войната от точно тези държави, които сега лобират за връщането на Сирия, и по-конкретно от Саудитска Арабия.
Журналистът прогнозира, че решения за сигурността и неделимостта на Сирия ще подпомогнат намирането на решение на политическия проблем в страната.
„Планът на Саудитска Арабия и нейната реалистична позиция за сигурността вътре в Сирия е подплатена от новата сигурност, че Рияд има договорки с Иран. Това стана възможно след подновяването на отношенията между двете държави със съдействието на Китай“, напомни Христо Петров.
Според него загубата на икономически отношения със Сирия вреди и на останалите арабски държави. "Сирия е много богата на ресурси и това е една от причините североизточната част на страната да е разделена между кюрдите, САЩ, Турция", потвърди журналистът.
Какво се очаква от срещата на външните министри на Русия, Иран и Турция в Москва след саудитската инициатива? Ще повлияят ли решенията на процеса за връщане на бежанците в Сирия на изборите за президент в Турция този уикенд? Има ли вариант за отпадане на американските и европейските санкции срещу Сирия? Готов ли е Башар Асад на политически промени и възможно ли е те да са начало на нова политика в Близкия изток? Достатъчна ли ще е хуманитарната помощ за връщане на сирийските бежанци? Какво е значението на Арабската лига и може ли да се очаква бързо разрешение на конфликта в Судан може да разберете, ако гледате видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да намерите тук.