"Основният макроикономически сценарий е конструиран с хипотезата, че ще видим края на политическата криза и то много скоро. Има значителна вероятност да се създаде стабилно правителство след изборите през април. При сценарий, в който няма редовно правителство, нещата стават много по-сложни и вероятно ще има корекция в прогнозата за растежа още през тази година", коментира банкерът.
Според него банката не вижда риск от стагфлация през 2023 г. и дори малка вероятност от отрицателен икономически ръст, но анализаторът смята, че това ще зависи и от външни фактори като евентуална ескалация на войната в Украйна, и разпространение на американската банкова криза в Европа.
По думите му предстоят сложни преговори за съставяне на правителство и приоритет за един редовен кабинет ще бъде изготвянето на фискално консолидиран бюджет.
Кристофор Павлов смята, че помощите от публичния за частния сектор през миналата година са били 3% от БВП, отделно от дефицита от 2,8%, и твърди, че това "очевидно не може да се повтори през тази година".
Главният икономист на УниКредит Булбанк посочи, че от значение ще е възможното провеждане на референдум за приемането на еврото. "Руските националисти от "Възраждане" вече са събрали повече от 400 хиляди подписа, което прави провеждането на такъв референдум успоредно с местните избори много вероятно. В момента нагласите на общественото мнение сочат, че обществото е дълбоко разделено и като че ли тези, които са противници на еврото са по-голямата част. Правителството ще има планина за изкачване по отношение на това да убеди българските избиратели в случай, че има такъв референдум, да подкрепят членството на България в еврозоната", заяви Павлов.
Банкерът допусна, че след май месец може да се очаква бърз спад на инфлацията поради технически причини – високите нива от миналата година.
Главният икономист на УниКредит Булбанк предупреди, че структурна пречка за намаляване на инфлацията в страната представляват случаите на компании в сектори с висока концентрация, които „като че ли започнаха да злоупотребяват с ценовата власт, която имат“.
„Какви мерки ще предприеме правителството, за да увеличи конкуренцията в тези сектори на икономиката, които са доминирани от малък брой компании, и в които изкушенията да се злоупотребява с ценова власт са най-големи, предстои да видим“, добави Павлов.
Каква позиция трябва да заеме България при разделянето на руската и европейската икономика? Какво предизвика фалитите в банковия сектор на САЩ? Каква е ролята на дъщерята на Тръмп – Иванка за фалита на Signature Bank? Ще спасят ли регулациите европейските банки?
Повече по темите може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "В развитие" може да намерите тук.