"Човешкият мозък не е добре проучен. Инвестират се милиарди, за да се развиват технологии за запис и стимулация. Още не знаем как човек мисли и можем само да записваме някои косвени данни. Изкуственият интелект има голяма роля в невротехнологиите, защото позволява да се анализира огромния обем такива данни, като това би ни приближило до повлияването и лечението на някои неврологични заболявания“, коментира доц. Проданов.
„В момента в България има четири проекта от този кръг на финансиране, за пет години дейността на лабораторията е гарантирана, а после ще се търси финансиране за изследванията“, уточни ученият.
Според него перспективите за развитие на невротехнологиите в България са добри. „Засега сме успели да говорим с клъстера по изкуствен интелект, където има доста стартъп компании. Невротехнологиите са допълващи към този тип дейност и не са точно изкуствен интелект. Това са всички технологии за запис и стимулиране на мозъка", обясни доц. Проданов.
Ученият поясни, че в лаборатория „VIBraTE“ ще се изследват взаимодействията на имплантирани електроди с мозъка, като това има значение за лечението на болести като Паркинсон. „Една от целите на проекта е да се моделират електроди, които са имплантирани, каза още доц. Проданов. – След това ще се опитаме да оптимизираме геометрията на тези електроди, тъй като те не са оптимални по доста причини. Това ще бъде един от транслационните резултати на лабораторията и се надяваме да събудим интереса и на клиницисти в тази област.“
Относно моралните дилеми, които биха възникнали с напредъка на технологиите в тази област, Димитър Проданов поясни, че такива със сигурност ще възникнат във връзка с обработката и съхранението на данните, които се събират при взаимодействието между човешкия мозък и външните електронни устройства. Той коментира, че стандартите в САЩ и ЕС са различни и в това отношение Европа има по-високи стандарти. „Сега влиза една важна законодателна мярка на Европейската комисия за европейското здравно пространство и някои от проблемите ще бъдат адресирани там“, уточни той.
Какво представлява невроинформатиката? Как ще се събере екип за лабораторията и как може да помогне за това бизнесът? Какъв е етичният момент във връзка с обработката и съхранението на данните, които се събират при взаимодействието между човешкия мозък и външните електронни устройства? Какво е бъдещето на проекта Neuralink на Илон Мъск?
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да гледате тук.