Според него технологиите не са панацея, но са част от комплексния подход за лечения на заболявания на хората, заедно с фармакология, промяна на начина на живот, терапия, като в много случаи се налага и чисто индивидуален подход.
"Доста далеч сме от оптимизирането на стандартни когнитивни процеси чрез технологии. В известна степен и сега го правим чрез нашите устройства. Но обещанията някой ден да говорим телепатично, паметта ни да работи по-оптимално, да виждаме в различни измерения, на този етап са меко казано наивни, тъй като мозъкът и процесите в него са доста по-сложни, отколкото си мислим“, посочи Желязков.
По думите му технологиите ще са ни полезни, за да разберем как работят тези процеси и на базата на това знание да потърсим начини да подобрим тяхната функция и да разработим съответните терапии. Той смята, че докато не разберем как точно работи съответното поведение и мислене, трудно ще си представим, че можем „да създадем технология, която оптимизира човешкия мозък“.
Доц. д-р Кирил Терзийски, патофизиолог, невролог и специалист по медицина на съня, обясни, че при разработки, подобни на Neuralink на Илон Мъск, които са насочени към хора с някакъв медицински проблем и за "поправяне на някакъв дефект", не може да се говори за „подобряване на индивида чрез импланти“. По думите му такива научни приложения се случват вътре в компаниите, „далеч от публичния дискурс, който да оформи съответните регулации, за бъдещето на тези технологии“.
Желязков предупреди, че съществува риск на пазара да излезе продукт, който прави нещо фундаментално различно, а „ние не сме готови за това“. Той съобщи, че през март Ratio отбелязва "Месец на мозъка" със серия от събития, чиято цел е да информират за работата на мозъка, ролята на съня, за да помогнат на хората да вземат по-информирани решения в живота си.
„Мит е например, че когато не можем да заспим, е добра идея да четем книга или да гледаме филм. Това е абсолютно контрапродуктивно и води до още по-голямо безсъние, когато човек вече има проблем“, коментира Терзийски.
Как се преодолява депресията? Защо все повече хора имат проблеми със съня? Предизвика ли пандемията по-високи нива на безсъние? Успяват ли технологиите да диагностицират проблемите със съня? Трябва ли да се доверяваме на смарт устройствата, които изследват качеството на съня? Какво предстои на Ratio, как с прости мерки можете да подобрите съня си и как биологичните невронни мрежи ще повлияят на изкуствения интелект може да разберете, ако гледате видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да намерите тук.