fallback

Препъват ли се женските амбиции за кариера в патриархалния български бит

Темата за равнопоставеност, включване и разнообразие става все по-важна за бизнеса в страната, посочи Гергана Иванова от Съвета на жените в бизнеса в България

19:48 | 08.03.23 г. 1

В България съществува усещането за равенство между половете в кариерното развитие. „Данните показват, че има нужда от засилени действия в тази сфера, за да се достигнат средните нива за ЕС. Във всички обществени групи продължават практиките да се налага на младите момичета мнението, че те са на първо място отговорни за дома, а не за своето развитие“, коментира в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria Гергана Иванова, член на управителния съвет на Съвета на жените в бизнеса в България, основател и управляващ партньор в комуникационна група The Smarts.

Според нея темата за равнопоставеност, включване и разнообразие става все по-важна за бизнеса в страната. По думите ѝ в България живеем с мисълта, че заради социалистическото ни минало има равнопоставеност между половете. „Изследване преди години показва, че това не е съвсем така – едва 10% от компаниите в България са ръководени от жена-мениджър. Това е много повече от Германия (5%), но сме под средното ниво на ЕС за участие на жени в бордовете на компании“, съобщи Иванова.

Тя смята, че в България има възможности за една жена да постигне висока позиция, но големият проблем е на битово ниво. "Доста женски амбиции и мечти умират на битово ниво. Нашето доста патриархално общество с доста стереотипи не че забранява, но не дава път на момичетата да растат и да правят това, което наистина искат в живота, и им налага ролята на жени, които на първо място трябва да се грижат за семейството", обясни мениджърът.

Иванова отбеляза, че този стереотип не е изолирано явление в определени социални групи или населени места. Тя цитира изследване на "Евростат", което показва, че 80% от българите смятат, че жените са по-склонни да взимат емоционални решения. "Подсъзнателно това означава, че хората смятат, че жените не са толкова пригодни за заемане на високи постове, тъй като емоционалното решение предполага нестабилност и нерешителност. Този процент е доста по-нисък в Европа", съобщи тя.

Повече за програмите на Съвета на жените в бизнеса и как компаниите могат да се справят с прилагането на директивата на ЕС може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да намерите тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:00 | 08.03.23 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още