Този коментар той направи след състоялия се УНСС научен форум "Енергийната трансформация в България в контекста на плана RePowerEU" с организатори Научноизследователския център по енергиен бизнес и инфраструктура към УНСС и Министерството на икономиката и индустрията.
"Браншовите организации, особено тези, които представляват големите енергийни консуматори и електроразпределителните дружества, заявиха категорично, че трябва да има много ясен фокус и конкретика – как, какви стъпки и в какъв времеви хоризонт ще бъдат направени с оглед представянето на ясната картина и по отношение на капиталовите разходи, и по отношение на оперативните разходи впоследствие", съобщи доц. Зиновиев.
По думите му в последните 10 години идеята за енергийна трансформация беше разглеждана в процеса на декарбонизация с оглед екологичните аспекти на политическите решения, но от февруари миналата година, след началото на войната в Украйна, се добави нов етап в това развитие.
„Сега Европейската комисия призовава към вдигане на оборотите и ускоряване на процеса, касаещ RePowerEU – замяната на генераторните мощности на фусилни горива с възобновяеми енергийни източници“, обясни Владимир Зиновиев.
Според него в процеса на замяна на фосилните горива необходимостта от електроенергия ще се повиши драстично, като за България става дума за нужда от няколко нови мощности. Ученият смята, че новите консуматори на електроенергия, каквито са например електромобилите и термопомпените станции, могат и трябва да играят "ролята на координатор на баланса на енергийната система".
Какво ще бъде "горивото на прехода" - зеленият водород или синтетичните горива и зеленият амоняк? Кой от тях "има много по-голяма перспектива от гледна точка на технологично развитие и икономически ползи за индустриалния сектор към настящия момент"? Държавата готова ли е да се вслуша в препоръките учените в областта на енергетиката? Заявена ли е политическа воля за промени?
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да гледате тук.