fallback

Могат ли общините да се справят с демографската криза с помощи за родители?

В над 60 от общините трайно се провежда със средства от общинските бюджети програмата за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми, съобщи Росица Димитрова

21:47 | 22.02.23 г.

От финансовите възможности на всяка община и политиката ѝ зависи размерът на помощта за новите родители, коментира в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria Росица Димитрова, съпредседател на комисията по социална политика към НСОРБ (Национално сдружение на общините в Република България).

Тя посочи, че местните власти полагат разнообразни усилия в подкрепа на младите семейства не само с еднократни парични стимули, но и с инвестиции в детски ясли и градини, здравна подкрепа и развитие на спорта. "Еднократна помощ е добър модел за привличане на млади хора към дадено населено място, което да подпомага развитие на района, като в бъдеще трябва да се направи анализ на конкретните резултати“, допълни тя.

Тя посочи, че доста общини в страната са намерили вариантите, с които подпомагат допълнително семействата с различни суми при раждане на дете. „В някои от общините това се случва под формата на пакети за новородени – такава инициатива направихме и в Община Велико Търново, смятаме тя да остане и занапред“, заяви Димитрова. Тя обясни, че пакетите включват всичко необходимо за едно новородено дете – пелени, шишенца, биберони.

Съпредседателят на комисията по социална политика към НСОРБ съобщи, че в много от общините има традиционно създадена местна общинска политика, която подкрепя младите и търси възможности за преференции за тях в най-различно отношение. „В над 60 от общините трайно се провежда със средства от общинските бюджети програмата за подпомагане на семейства с репродуктивни проблеми. По тази програма за 12 години в Велико Търново имаме 70 родени бебета, от които 12 двойки близнаци. Много важно, което се прави в много от общините, е и инвестицията в ранното детско развитие", обясни Росица Димитрова.

Димитрова е категорична, че от страна на общините има добър контрол, за да се предотвратят евентуални злоупотреби с различните програми. „Борбата с демографските проблеми е комплексна и трябва да обхваща мерки за цялостната инфраструктура, култура, достъп до здравни и образователни услуги. Липсата на държавен бюджет за 2023 г. в момента спира началото на кампанията на Велико Търново за двойки и семейства с репродуктивни проблеми“, не скри притеснението си експертът.

Повече за мерките на Велико Търново и други общини може да разберете, ако гледате видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:47 | 22.02.23 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още