„Има два начина за събиране на данни – първият е чрез теренни проучвания, като питаме домакинствата, а вторият е чрез използване на административни източници. В случая говорим за данни от всички магазини – по този начин ще може да се обогати изследването чрез използване на по-точни цени и ще могат да бъдат разбити много по-детайлно по различни видове стоки и услуги и количества“, посочи доц. Атанасов.
Той уточни, че ще се изследват стоки и услуги от потребителската кошница, за да може да се изследва много точно инфлацията и тя да бъде детайлизирана на още по-ниско ниво по отделни конкретни групи стоки и услуги.
Според него, що се отнася до личната инфлация, която хората преценяват и я усещат като по-голяма от официалната, Атанас Атанасов обясни, че тя може да се направи с калкулатор на НСИ, стига всеки да знае своите разходи.
Председателят на Националния статистически институт коментира и данните от преброяването, които имат отношение към предстоящите избори. „НСИ не прави списъци за изборите, уточни той - но предоставя данни за териториалното разпределение на населението (без значение на гражданството) по области, които оказват влияние върху мандатите за парламент“. По думите му законовите разпоредби са за това - да се използват данни само от десетгодишните преброявания.
В коментар за разликите със списъците на ГРАО по настоящ адрес той поясни, че ГРАО обхваща всички български граждани, които имат адресна регистрация, без значение къде реално се намират, а чрез преброяването на НСИ това може да вземе предвид.
Атанас Атанасов съобщи, че НСИ и Българската стопанска камара са подписали меморандум за сътрудничество, чиято цел е намаляване на административната тежест за бизнеса. „На практика това означава да не се изискват от бизнеса документи и данни, които съществуват под някаква форма в регистър извън НСИ. Ще направим преглед на цялата информация, която изискваме, за да се намали тежестта, каза Атанасов и даде за пример годишните отчети до НСИ, Националната агенция за приходите и Търговския регистър на Агенцията по вписванията. – Работи се за това да има единна входна точка за трите организации. Има разработена методика, въпрос е на политическа воля да бъде довършено“.
Каква информация за домакинствата ще даде НСИ от преброяването през 2021 г. Как се броят столичани? Какво показа проверката на НСИ от Евростат и защо трябва да се включат методологиите на останалите институции на статистиката в България като БНБ и НОИ? Има ли двоен ръст на консумацията на месо в страната и защо личната инфлация се различава от обявяваните данни може да разберете, ако гледате видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да намерите тук.