fallback

Може ли България да стигне средното европейско ниво, без да увеличава дълга?

Страната ни може да избегне рецесията, ако се говори по-окуражително, смята Димитър Събев от Института за икономически изследвания към БАН

22:19 | 11.01.23 г.

Отказът от изкопаеми горива трябва да се случи бързо, но по план. Планът за възстановяване и устойчивост би ни помогнал - ако последователно хванем "зелената нишка", България може да стигне до средното европейско ниво, дори без да увеличава дълга. Такова мнение изрази д-р Димитър Събев от Института за икономически изследвания към БАН в предаването „Светът е бизнес“ с водещ Ивайло Лаков по Bloomberg TV Bulgaria.

Според него, ако наистина вярваме, че трябва да се грижим за по-малък въглероден отпечатък, "не трябва с лека ръка да зачеркваме атомните мощности и възможността България да заздрави своята атомна енергетика".   

„Въглищата са отживелица и бъдещето е друго", посочи експертът.

Гостът изрази мнение, че има възможност страната ни да избегне рецесията, стига "политиците да говорят по-обещаващо и по-окуражително“. „В момента хората са изплашени и ще е учудващо, ако брутният вътрешен продукт (БВП) не спадне – поне през първото тримесечие на годината“, уточни Събев.

В глобален мащаб той очаква изместване на капиталовите потоци към нови дестинации. "Много е трудно да се „изстиска“ още растеж от западния богат свят. Възможен е прираст, но той ще е за сметка друго. Има момент на насищане, който е достигнат в точки като Япония и Западна Европа... В САЩ ситуацията е различна – там има още място за растеж", обясни Събев.

"В следващите 5-10 години може да се очаква пренасочване на инвестиционните потоци към т.нар. глобален юг. Има я и другата теория – че богатият привлича още богатства... Ще има капитал и към развитата част на света, но налице е едно много голямо пренасищане... Идва десетилетието на Африка и Южна Америка", прогнозира гостът.

По отношение на инфлацията той каза, че ще има задържане, „освен ако центровете на политическата власт не решат да се освободят от огромния дългов товар, толерирайки малко повече инфлация“.

Според него ефектите от увеличаването на дълга в световен мащаб се простират отвъд рамките на икономиката. „Това е трансфер на власт. Тези, които са задлъжнели, техните действия са ограничени в коридор – става дума както за държавите, така и за индивидите. Това нещо нараства – коридорът се стеснява и все повече хора са в него“.

Той обаче добави, че ниският дълг на България значи, че „можем да сме спокойни", но предупреди също, че  "безотговорността или твърде голямата пасивност могат да ни изиграят лоша шега“.

Събев отбеляза, че увеличаването на дълга дава пространство за растеж – възможности да се привлекат технологии, да се заложи на индустриализацията. „Възможно е да стигнем до нивото на Полша и да мръднем напред икономически“, посочи той.

Повече по темата вижте тук.

Видеа с всички гости на предаването „Светът е бизнес“ гледайте тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:21 | 11.01.23 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още