През тази година макроикономическата ситуация в България и по света ще наподобява тази през 2022 г., но докато през миналата година виждахме все по-висока инфлация, то през 2023 г. всеки месец тя ще намалява. Това на практика вече се случва - в Германия има дефлация, във Франция и Испания - също и то съвсем неочаквано. В Естония вече няколко месеца има дефлация. Вече започва да се обръща трендът - от инфлация към намаление и дефлация. Такова мнение изрази Георги Ангелов, старши икономист на институт "Отворено общество", в предаването "Светът е бизнес" на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Ивайло Лаков.
"Процесът е движен от енергийната криза, която всеки месец се разрешава лека-полека. Бяхме стигнали цена на природния газ над 400 евро, а сега е 65 евро. Това се случи благодарение на новите терминали, които построи Европа, и не позволи плановете на Кремъл да оставят континента на студено и тъмно да се осъществят", обясни събеседникът.
Той коментира, че основното опасения за рецесия в Европа е била липсата на природен газ. "Тази схема не се реализира. Газ има и той поевтинява, а индустрията бълва продукция. Но дори и да не се реализира този източник на рецесия, остава още един рисков фактор - вдигането на лихвите от страна на централните банки", преудпреди Ангелов. По думите му ефектите от това ще станат ясни след година заради забавеното въздействие на паричната политика върху икономиката.
Що се отнася до бизнеса, Ангелов смята, че ще му бъде тежко през 2023 г., защото ще бъде под натиск да компенсира чрез вдигане на заплатите високата инфлация. "Имаме рекордно ниска безработица и отворен пазар на труда, в който всеки може да отиде да работи в цяла Европа. При това положение инфлацията не може да е по-висока от растежа на заплатите".
Вижте целия коментар във видеото.
Всички гости на предаването "Светът е бизнес" може да гледате тук.