fallback

Тенденцията за намаляване на глобалния дълг към БВП се запазва

Структурата дълга и разпределението му във времето е ключово, каза макроикономистът Васил Караиванов

20:15 | 23.12.22 г. 7

Тенденцията за намаляване на съотношението на глобалния дълг към БВП продължава, защото брутният вътрешен продукт расте по-бързо от дълга. Брутният продукт расте номинално, защото имаме инфлация в глобален мащаб. Дори и количеството да не е нараснало, тъй като ценовото равнище се е увеличило поради инфлацията, имаме и по-голям БВП, а дългът спрямо този вътрешен продукт ще намалява все повече. Това коментира Васил Караиванов, макроикономист и преподавател в Софийски университет “Св. Климент Охридски”, в предаването „В развитие” по Bloomberg TV Bulgaria.

Според събеседника по-важно от съотношението дълг към БВП е структурата на този дълг и как е разпределен във времето. „Защото може да имате много голям дълг, съотношението спрямо БВП да е много високо, но този дълг да трябва да се изплаща след 10 години. В същото време може да имате много малък дълг, но да трябва да се изплаща следващата година, което да се окаже проблем“, обясни Караиванов.

"Колелото така се е завъртяло през годините, че изплащането на дълг става с взимане на нов дълг. Сега много ключов момент е има ли кандидат купувачи на нов дълг и имат ли те достатъчно ликвидност, за да направят тази покупка", подчерта събеседникът.

Така в България имахме провален аукцион на български държавни ценни книжа и друг със средна доходност 5,65%, при положение, че година по-рано по 5-годишните държавни ценни книжа доходността беше отрицателна.

Според Караиванов, за да бъдат успешни аукционите на българските ДЦК, трябва да има разговор между продавача и купувача. „При редовното правителство в началото на тази година такъв разговор липсваше и точно за това беше наказано министерството на финансите с неизпълнен аукцион. Сега служебното правителство започна някакви разговори, но трябва да ангажира много повече усилия“, предупреди събеседникът.

„За да поддържаме валутния борд стабилен и да имаме стабилно покритие на българските левове, ни е необходим редовен приток на валута. Единият от инструментите е точно чрез държавния дълг и на Министерство на финансите ще му се наложи да излезе на международните пазари“, посочи макроикономистът.

Още за аукционите на български ДЦК през 2022 г. и какви са прогнозите за глобалните дългове през 2023 г. може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:43 | 23.12.22 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още