„Енергийната сигурност на Европа може да бъде по-добре защитена с разработването на стратегии за киберсигурност и планове и програми, които да защитават системата. Трябва да се работи и за по-бързото възстановяване на системата след кибератаки“, посочи тя.
Д-р Гечкова обясни, че критичната инфраструктура на една държава е съвкупност от множество и различни мрежи и активи, които осигуряват жизнено важни функции – това включва разнообразни сектори като транспортна и енергийна система, образование, културно наследство.
Тя напомни, че Европейският парламент започна да променя правилата за критичната инфраструктура след атентатите в Мадрид и Лондон през 2004 и 2005 г., а сегашната усложнена среда налага нови промени в директивите. Но потвърди, че крайната отговорност по отношение на заплахите остава на държавите членки, а те включват тероризъм, аварии, пандемии, технологични грешки и кибератаки.
Как може да се подобри и гарантира енергийната сигурност на Европа? Какви са стъпките при възстановяване на критичната инфраструктура? Ще се засилят ли кибератаките с цел финансова облага?
Целия разговор може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да намерите тук.