„Няма как светът да разчита единствено на рециклирани материали, проблемът не трябва да се прехвърля само на производителите, като в процеса трябва да се ангажират всички участници - потребители, бизнес, правителства, общини“, смята тя.
Според нея целите за рециклиране са силно завишени, прекалено амбициозни и практически неизпълними в заявените срокове за постигане на този доброволен ангажимент.
По думите на експерта българските производители едва ли ще успеят да постигнат целите за използван рециклиран материал в поставените им срокове и очаква те да бъдат отложени.
„Целите на ЕС са до 2030 г. всички пластмасови опаковки да са годни за многократна употреба, но фокусът върху самото замърсяване е погрешен и усилията трябва да се насочат към повишаване на ефективността на системите за събиране на отпадъците и повече усилия от потребителите", смята председателят на БАП.
„Ако отпадъците се събират при първоизточника – домакинства и индустриални субекти – и целият поток се насочи към рециклиране, тогава можем да говорим за реално изпълнение на заложените цели", подчерта експертът.
Защо средният процент на отпадъци в Европа, които попадат на сметища, е 25%, а в България – 64%? Какви са мерките за намаляване употребата на пластмаса? Кога в Европа ще има законодателство за химично рециклиране? Защо цената на рециклираните материали е с поне 20% по-висока от тази на първичните материали? Безопасна ли е рециклираната пластмаса? Как се развива трафикът на отпадъци и колко пъти може да се рециклира една пластмасова опаковка може да разберете, ако гледате видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "В развитие" може да намерите тук.