"Ако цената отиде на 200 долара и нагоре, тогава вече може да имаме доста голямо намаление на търсенето", каза Йорданов и предупреди, че пазарите обичат да реагират прекомерно.
Според него, въпреки големия допълнителен шок върху руската икономика, вероятно президентът на Русия Владимир Путин допълнително ще ограничи производството и износа на петрол при въвеждането на ценови таван за руските суровини. По думите му това само ще засили световната икономика към рецесия.
"В консервативния сценарий, при който Путин не ограничава допълнително производството и износа, говорим за еквивалента на 4 милиона барела дефицит на световното търсене ден. През глобалната финансова криза недостигът бе около 1%-1,5%; излишъкът през 2014 г., когато се срина цената на петрола, пак бе около 2%", припомни Йорданов. "Сега имаме двойно по-голям дефицит, което означава, че цената на петрола много лесно може да се удвои и да достигне 150 долара за барел и дори повече", допълни той.
Анализаторът смята, че освен намаляването на добива на ОПЕК+ с близо 1 млн. барела на ден, САЩ вероятно ще започнат да попълват своите стратегически петролни резерви (SPR) или поне ще престанат да предлагат количества от тях след междинните избори.
Той обясни, че на 5 декември влиза в сила забраната за закупуване на руски петрол по море от ЕС и това вероятно ще извади още близо 1 млн. барела от пазара. Йорданов предположи, че Русия също може да ограничи допълнително продажбите и добива, ако бъде въведен таван на нейния износ.
„Подобно действие от страна на Кремъл само ще тласне допълнително световната икономика към рецесия, тъй като цената на петрола ще продължи да се покачва, засилвайки инфлационния натиск върху централните банки да вдигат лихвените проценти“, посочи Йорданов.
Той прецени, че потенциално отваряне на Китай може да върне нуждата от близо 2 милиона барела на ден от страна на търсенето и изчисли, че общо тези фактори сочат към над 4% дефицит на световния пазар.
Целия разговор може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "В развитие" може да намерите тук.