Според нея това изключително много затруднява работата по процесите за настаняване и интеграция на нуждаещите се хора, идващи от Украйна.
Правителството удължи програмата за настаняване бежанци, но вместо при хотелиерите, те ще бъдат настанявани в държавни бази, като преместването ще бъде организирано в 15-дневен срок. Новината предизвика напрежение при част от бежанците, като реакциите тепърва ще стават ясни.
Деянова разкри, че координационният център "За Доброто" не е включен в координационните механизми, които да позволят по-голяма яснота и информация. "Информация се получава в последния момент, което освен че е много тъжно е и много напрягащо за хора, които са преживели изключително голяма травма – те не знаят къде ще бъдат утре", посочи тя.
По думите ѝ, няколко са основните предизвикателства за хората, бягащи от Украйна, които се установяват в България. "Настаняването е едно от тях за хората, които са в държавни бази, това е липсата на информация. За хората, които са на външни адреси, все по-трудно става намирането на апартаменти, които да са достъпни за тях. От една страна наемите да са достатъчно ниски, за да могат да си ги позволят, а от друга страна наемодателите да имат готовност да приемат бежанци от Украйна. За съжаление, напоследък все повече наемодатели отказват", разкри Деянова. Според нея няколко са причините за тези откази и една от тях е проруската пропаганда, заради която много от тях се притесняват за имуществото си и дали наемателите няма да напуснат дома по-рано от уговорения срок.
Веси Деянова смята, че не е възможно неправителственият сектор да покрива функциите на държавата. „В нашия център всеки ден идват хора, които нямат възможност за интеграция. Ние много искаме да помогнем на тези хора, да им намерим работа, да ги включим в обществото като пълноправни жители на нашата страна“, каза експертът, но потвърди, че това е много трудно, когато е свързано със здравеопазване и образование.
Веси Деянова съобщи, че през август около 9 хиляди души са сключили трудов договор, но това число пада на 5 хиляди след края на летния сезон, защото голяма част от хората са наети на сезонни договори и са принудени да търсят нова работа.
Включи ли се българският бизнес в привличането на украински бежанци на работа и къде могат да намерят те работа? Защо са малко украинските деца, които учат в български училища?
Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да гледате тук.