fallback

Българските търговци имат трудности с новата електронна комуникация с Китай

България продължава да се възприема като една от входните точки за европейския пазар, каза коментира Десислава Дончева

17:10 | 19.04.22 г.

Има известно затишие в разговорите за китайски инвестиции в България, но страната ни продължава да се възприема като една от входните точки за европейския пазар. Това коментира Десислава Дончева, председател на Българо-китайската камара за индустриално развитие, в ефира на предаването "Бизнес старт" по Bloomberg TV Bulgaria.

По думите ú на българския пазар вече се наблюдава недостиг на елементарни стоки от Китай - от запалки до резервни части за компютри, но Пекин възнамерява да поправи проблемите с веригите на доставки чрез директни държавни помощи.

Събеседникът  посочи, че в момента е много е скъпо и трудно да се стигне до Китай и това е една от пречките в отношенията. „Доскоро бяха много скъпи самолетните билети, а в Китай има и задължителна карантина, което утежнява търговските контакти лице в лице. За сметка на това Китай отвори много електронни платформи за комуникация - нашите производители и търговци по-трудно възприемат тази нова форма на комуникация", коментира Дончева.

Тя коментира, че прозорлива политика на Пекин ще помогне Китай да се справи с предизвикателствата от коронавируса и санкциите. Последните данни за икономиката на Китай показаха силен ръст от 4,8% на брутния вътрешен продукт (БВП) за първото тримесечие, отбеляза гостът.

Предвид блокиранията заради огнища на Covid-19 има сериозни рискове за земеделието, индустриалното производство, транспорта. "Смятам че правителството много правилно е преценило какво точно да направи във връзка с новите случаи в Шанхай... Китайците ще излязат с нови прагматични решения, които могат да изненадат отново света", каза Дончева.

Централната банка е предприела мерки да увеличи способността на банките да издават повече кредити за големия, малък и среден бизнес, а предстоящото въвеждане на електронния юан може да стимулира търговията на дребно, каза Дончева. Основен проблем остават веригите на доставки, но правителството обяви, че ще вземе директни мерки с подпомагане на секторите на транспорт и логистика.

Войната в Украйна създаде голям проблем при международните договори на китайски с руски и украински фирми, като с последните договорите не могат да се изпълняват по чисто логистични причини. Китайските фирми са започнали много бързо да търсят реализация на продукцията си на нови пазари, коментира Дончева.

Според нея Пекин - в зависимост от продължителността на конфликта и ефекта на санкциите, ще продължи да спазва неутралната си позиция, тъй като не би искал да наруши добрите си търговски отношения със САЩ, ЕС, и Русия.

Целия разговор може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:51 | 09.09.22 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още