Опасенията за инфлацията и загубата на суверенитет при влизането на страната ни в еврозоната са изцяло популистки, а всички аргументи, които са против еврозоната, са несъстоятелни. Това мнение изказа в в предаването „В развитие“ на Bloomberg TV Bulgaria доц. Виктор Йоцов, председател на Научния съвет на Института за икономически изследвания при БАН и преподавател в Катедра „Финанси“ в УНСС.
„За съжаление в момента скептицизмът се покачва, а това е притеснително... Централната банка и Министерството на финансите са длъжници – отдавна имаше нужда от разяснителна кампания сред хората“, казва доц. Йоцов.
Доцентът призна, че Европейската централна банка е подложена на много критики в момента, дори от големи държави като Франция и Италия, но „мястото за тези критики е в органите за взимане на решения за лихвени нива и парична политика“. България ще се превърне във важна страна в този процес, тъй като след влизането ни в Еврозоната ще имаме представител в органа за управление на ЕЦБ и това ще бъде именно управителят на БНБ.
„Въпреки необходимите професионални качества, които са задължителни за поста, изборът в крайна сметка е политически акт“ смята доцентът. Според него медиите трябва да дадат трибуна на всеки кандидат да изкаже своите виждания по важните теми като еврото и резерва на БНБ. Той припомня, че при предишния избор на управител е имало четирима кандидати и не се е стигало до такива нападки и сблъсъци. Доцентът подчертава, че е много важно да е ясна позицията на бъдещия управител за Еврозоната, тъй като в българското общество има много скептицизъм по въпроса.
Какво каза гостът за избора на гуверньор на БНБ и инфлационните тенденции вижте в цялото видео.
Видеа с всички гости на предаването “В развитие” гледайте тук.