fallback

ЕС може да търси нова формула за кандидатския статут на Молдова, Украйна и Грузия

Все още е рано да се каже как ще бъде оформено решението, каза Бисерка Бенишева

20:02 | 21.03.22 г. 6

Кризите ускоряват дискусиите за разширяване на Европейския съюз, като в момента най-важно е постигането на стратегическа автономия в условията на геополитическа нестабилност. Европа е изразила своето мнение за правото на Украйна, Молдова и Грузия да изберат своята собствена съдба и след подаването на молби за членство в ЕС от тяхна страна следва Европейската комисия да издаде своите препоръки по въпроса. Негативно становище от ЕС би било политически неприемливо. Така че ЕС ще предложи подходящи формули, включително такива, които действат в момента в Европейското икономическо пространство, които укрепват сътрудничеството на тези страни с ЕС, без да им предоставя права за гласуване.

Това коментира Бисерка Бенишева, директор Европейски въпроси в ПанЕвропа България и дипломат, в ефира на предаването "В развитие" по Bloomberg TV Bulgaria.

"След края на войната ЕС ще мобилизира целия си инструментариум за икономическо възстановяване, както и дипломатически усилия за помирения и стабилизиране. Ако се постигне съгласие за статут на кандидат или друга форма на договореност за Европейското икономическо пространство, това ще позволи отваряне на програми и участие на тези страни в агенции на ЕС. Такова ниво на сътрудничесто има в момента спрямо страните от Западните Балкани“, посочи събеседникът.

Бенишева припомни, че Европейският парламент прие резолюция, насърчаваща процеса на даване на статут на Молдова, Украйна и Грузия, а страните от Източна Европа, включително България, излязоха с декларация, призоваваща веднага да се даде такъв статут на Украйна, напомни Бенишева. 

"В същото време официални лица от Франция, Германия, Нидерландия и Испания подчертаха, че трябва да бъдем предпазливи, тъй като членството може да не е най-подходящият начин за адресиране на конфликта", допълни тя.

След изразяването на политическото послание за солидарност, трябва да бъде разграничена самата процедура, смята Бенишева. ЕК трябва да изработи своето решение, като все още е рано да се каже дали то ще е за предоставяне на статут на кандидат-член и как ще се оформи това решение, коментира гостът.

Целия разговор може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:15 | 11.09.22 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още