В причините за инфлацията има две очевидни прилики от двете страни на Атлантика – високите цени на горивата и проблемите с веригите на доставки. Това са двата фактора, които първоначално доведоха до значително увеличаване на инфлацията в Европа и САЩ, коментира пред Blomberg TV Bulgaria Кристофор Павлов, главен икономист на УниКредит Булбанк.
Различно е случващото се на пазара на труда и общото състояние, в което се намира американската икономика от една страна, и европейската - от друга, добави гостът.
„В Съединените щати пазарът на труда прегрява. Темповете, с които нарастват заплатите в САЩ на годишна база, са около 6%. Всички икономисти са единодушни, че 6% ръст на заплатите в Съединените щати не е съвместим с целта от 2% инфлация и че на пазара на труда заплатите трябва да нарастват с много по-ниски темпове, за да може централната банка да се чувства комфортно със своята инфлационна цел“, обясни Павлов.
Според него процесът на възстановяване на американската икономика е много по-напреднал от процеса на възстановяване на европейската.
„Докато в Европа икономиката е горе-долу на нивата, на които беше, преди да започне пандемията, в Съединените щати икономическият растеж вече е на нивата, на които той щеше да бъде, ако нямаше пандемия. Възстановяването на САЩ е много по-силно, пазарът на труда прегрява, темповете, с които нарастват заплатите в САЩ, изпреварват темповете, с които нараства производителността на труда. Това генерира допълнителна инфлация за икономиката“, обясни икономистът и добави, че в Европа не наблюдаваме такива явления.
„В Европа тмповете, с които нарастват заплатите, остават по-ниски. Последната стойност, която се отчита, е 2,5%. Европейската централна банка е на мнение, че стойност от около 3% ръст на заплатите на годишна база е онази стойност, която е съвместима с целта на ЕЦБ по отношение на инфлацията“, каза Павлов.
„Един от големите пъзели, пред които стои Европейската централна банка, е защо на пазар на труда, в който безработицата вече е толкова ниска, темповете, с които нарастват заплатите, остават по-ниски от онези, които са съвместими с целта на централната банка по отношение на инфлацията. Като обобщение можем да кажем, че в САЩ имаме висока инфлация, която се дължи на три причини - проблемите с веригите на доставки, по- високите цени на горивата, но и на прегряващ пазар на труда. Докато в Европа заплатите нарастват с темпове, които не представляват непосредствен риск за ценовата стабилност“, смята експертът.
Целия разговор може да видите във видеото на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.