Стратегическият диалог между Съединените щати и България се концентрира в три основни области – енергетика, по-специално енергийна сигурност, военна сигурност и върховенство на закона. Български делегации е имало няколко в последните години и винаги сме имали очаквания за постигане на сделки за внос на втечнен газ, за договаряне на строителство на нова ядрена централа или инсталиране на нови блокове в АЕЦ „Козлодуй”, но рядко реално се е стигало до напредък в тази област. Това коментира пред Bloomberg TV Bulgaria Мартин Владимиров, директор на програма „Енергетика и климат” в Центъра за изследване на демокрацията.
Сега ситуацията е по-особена, защото сме изправени пред сериозни рискове за сигурността на доставките към България и изобщо към Югоизточна Европа в контекста на напрежението между Русия и Украйна, каза още той. „Като се има предвид, че равнището на запълняемост на нашите газохранилища е на рекордно ниски нива от 22%, което означава, че при потенциално спиране на доставките от Русия, ние трябва да предприемем спешни мерки и една от тези мерки би била да внесем втечнен природен газ. Съединените щати в момента заливат европейския пазар с втечнен газ, защото цените в Европа за първи път от много време са по-високи от тези в Азия и съответно привличат интереса на частните американски компании към износ за Европа“, обясни гостът.
Постигане на дългосрочно споразумение за доставка на втечнен газ в България е по-малко вероятно да се случи, защото нашият пазар е твърде малък, посочи още той.
Добивът на природен газ от Чирен е нормален процес, това, което е ненормално за този сезон е, че равнището на запълняемост на Чирен в началото на отоплителния сезон в края на септември беше на рекордно ниски равнища в сравнение с последните десет години, каза Владимиров.
Целият разговор може да гледате във видеото на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.