Идеята да бориш глобално покачване на ценово равнище, на пазар като енергийния, с мораториум на цените граничи с борба с вятърни мелници и не е възможно да се случи. Така се нарушават пазарните принципи. Това каза пред Bloomberg TV Bulgaria Руслан Стефанов, програмен директор и главен икономист на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД).
"Мораториумът би трябвало да бъде преразгледан, защото е безсмислен. Това, което искаме да направим, е онези домакинства и онзи бизнес, които ще пострадат най-много, да ги спасим", каза гостът.
По думите му в момента в Европа и света се търси начин да се облекчи социалният удар от цените в енергетиката върху домакинствата. „Това ми изглежда много грубо, паническо упражнение. Но изглежда, че в бързината това е единственият инструмент, за който са се сетили в парламента. Предполагам, че ще бъде ревизиран и ще се намерят други начини да се продължи напред", добави Стефанов.
"Повишаването на цените не е нещо, за което сега разбираме. То се случва през последните 3-4 месеца и беше ясно, че ще има такова увеличение и то няма да спре. Не изглежда, че през зимните месеци ще има намаление на цената на енергоносителите. Това, което е ясно, е, че коалицията е много трудна от гледна точка на идеологическа принадлежност и подход към икономиката“, каза още гостът.
Според него енергийната криза води до несигурност, но тя ще отмине. „Такива кризи е имало и преди“, категоричен бе Стефанов.
Целия разговор може да видите на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.