Създаването на регионални съюзи от страна на САЩ, подобни на Aukus, може да се приеме като част от външната политика на демократите в Америка. Те са много по-гъвкави, действат разширено и за всяко действие търсят съответните партньори. България трябва да почерпи от този опит и да го приложи на местна почва. Това заяви пред Bloomberg TV Bulgaria арабистът проф. Владимир Чуков.
По думите му администрацията на Байдън в рамките на около десет дни е успяла да създаде малки коалиции, които са специално с цел да се реши конкретен проблем, който дори не е на глобално ниво. Примерът, който гостът даде, бе с желанието на турския държавен глава Реджеп Ердоган да изгони 10 посланици.
“На мен ми направи впечатление именно селекцията на държавите, които САЩ избра, за да наложи натиск върху Анкара. Ако прочетете страните, които администрацията на Байдън е избрала, ще видите, че Великобритания я няма, а тя е стожерът на Aukus. Но за сметка на това след Brexit има много топли връзки с Турция и в случая няма да свърши работа”, обясни Чуков.
Той даде множество примери за различни ситуации на международната сцена, при които САЩ специално подбират своите партньори, но оставят на заден план други страни, които в определени ситуации са били приоритетни.
Гостът коментира и казуса с Република Северна Македония и българското вето.
“Тук ситуацията е по-сложна, защото става въпрос за много стар конфликт, а не за моментна ситуация. Освен това България няма постоянна политика по този въпрос, а от време на време прави крачка напред, а след това назад”, добави той.
Експертът по международни отношения заяви, че фиксацията на българските политици към Македония всъщност е идея на около 100 години.
Вижте целия разговор във видеото на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.