Българските кондензационни централи (ТЕЦ) трябва да работят максимално дълго, защото резкият преход към безвъглеродна енергетика неминуемо ще доведе до дефицит на електроенергия. За индустрията ще бъде най-добре да се стреми към фючърсни сделки. Това каза пред Bloomberg TV Bulgaria инж. Валентин Колев, замeстник-председател на Камарата на енергетиците, декан на Електротехнически Факултет в Техническия университет в София.
Той добави, че като временна мярка може да се направи трансформация и от въглища - основната енергийна суровина да стане природен газ.
“Ние можем да използваме ВЕИ или пък да се обърнем към силата на водата. Със сигурност обаче не трябва да се отказваме от идеята да изграждаме базови мощности. Става дума за "АЕЦ Белене", а защо не и 7-и блок на "АЕЦ Козлодуй”, каза гостът.
По думите му причината, поради която в цяла Европа цената на електроенергията е висока, най-вероятно се корени в цената на природния газ. „Най-вероятно много от инсталациите са трансформирали енергийната суровина от въглища към природен газ. Сега всъщност цената става много висока“, обясни Колев.
По думите му пиковете в цените на електроенергията в борсата “Ден напред” няма как да се дължат на нечистоплътни корпоративни интереси, защото самата платформа се администрира от Nordis Group. “Процесът на администриране не е на наша територия”, заяви енергийният експерт.
Целият разговор можете да чуете във видеото на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.