България трябва да поиска помощ от държавите от Европейския съюз (ЕС), като например Австрия, Германия, Гърция, за справяне с проблемите с Covid-19. Ако тежките случаи бъдат изпратени за лечение в чужбина, това ще освободи болниците и те ще могат да приемат повече заболели.
Това коментира Тихомир Безлов, анализатор в "Център за изследване на демокрацията", в предаването на Bloomberg TV Bulgaria "Светът е бизнес".
Седмица след като се въведоха мерките, виждаме, че има някакъв спад. Въпросът е колко стръмен ще е той. Очевидно е, че има продължаващ ръст на смъртността. Тежките случаи и смъртност идват 2-3 седмици след пика. Очакването ми е, че ще продължим да натоварваме болниците, коментира той.
"Ние се превръщаме в световен феномен – Южна Америка се ваксинира, Румъниция също. В момента единствените с по-голям брой ваксинирани са държавите, в които няма достатъчно ваксини" посочи аналиаторът, като подчерта, че България е на челно място по смъртност и брой диагностицирани с Covid-19.
Според Безлов не е възможно налагане на ново пълно затваряне, т. нар. локдаун, най-вече заради изтощението на гражданите, но и заради липсата на политическа воля. Според него обаче единственият работещ механизъм, с който да се повиши броя на ваксинираните, е да има админитративното усилие.
"Разумен подход е определени групи и браншове да бъдат принудени да се ваксинират. Това вероятно не се прилага, защото сме в изборен период. Това е проблем на политически избор", каза Безлов.
В България, парадоксално, това да не правиш нищо, вдига рейтинга. За Румен Радев не е ясно до колкото е устойчива периферията от поддръжниците му и дали ще има наказателен вот. Има хора, които мислят, че не е направил достатъчно тогава, когато можеше. Една твърда позиия за налагане на мерки от негова страна би донесла подкрепа при рационалите хора. Това, което виждаме, е че ние сме ужасно нерационални, каза още Безлов.
Целия разговор с Тихомир Безлов можете да видите на сайта на Bloomberg TV Bulgaria