Високите цени на имотите продължават да не изглеждат плашещи за кандидат-купувачите. Според статистика средно цените на имотите от началото на годината са се покачили с 15%, като в някои квартали в големите градове този процент е и над 20%. Докато има търсене и не толкова голямо предлагане, стойността им ще продължава да се покачва. Ако икономическата среда е положителна, търсенето ще продължава да се увеличава. Това каза пред Bloomberg TV Bulgaria Борис Димитров, собственик и изпълнителен директор на "Кредит Навигатор".
Цените на жилищата са рекордно високи, като търсенето продължава да изпреварва предлагането. Банките отпускат ипотечни кредити при най-ниските лихвени проценти в историята. В такава среда все повече финансисти предупреждават за рискове, свързани с надуването на балона на имотния пазар.
"Определено годината е много динамична. Политиките на банките по отпускане на жилищни кредити е функция на търсенето. Жилищният кредит е инструментът, чрез който клиентите реализират своето желание. За потребителите е важно цялостното им усещане относно икономическата среда и какви перспективи виждат", каза Борис Димитров.
От думите на госта стана ясно, че в статистиките не се отчитат така наречените сделки на зелено. В тях купувачите имат предварителен договор за покупката на даден имот, но се очаква определен етап на завършеност, като едва тогава имотът ще бъде формално прехвърлен.
Според него е трудно да се правят анализи как ще изглежда пазарът след 2-3 години, а по отношение на кредитирането банките помагат на своите клиенти, защото извършват задълбочена проверка върху строителните компании, за да преценят какъв е рискът, който поемат техните клиенти.
Целия разговор вижте във видео материала на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.