Голямата грешка в държавното управление през последните години е криворазбраната идея, че у нас трябва да има някакъв елит. Това коментира пред Bloomberg TV Bulgaria Димитър Манолов, президент на КТ „Подкрепа“.
Разбира се, че трябва да има елит, казва Манолов, но въпросът е какъв ще е той и на каква цена ще се създава. За него идеята, че целият обществен ресурс трябва да се насочва към този елит е неправилна, но тя се реализира непрекъснато. Това е и основният фактор, който отваря ножицата между бедни и богати с всички последващи ефекти.
Елитната прослойка диктува разходите на държавата, смята гостът. Тя казва „нашата разпределителна функция ще е такава, бюджетът ще бъде балансиран“ и това са „клишета, които се следват без значение какви са истинските потребности в държавата“.
„Капиталът има егоистична природа“, казва Манолов. „Бизнесът иска да има всичко, но неговата отговорност спира до портала на неговото предприятие. Ролята на държавата и политиката е да внася външен баланс“, посочи още той.
По отношение на бъдещия кабинет лидерът на КТ „Подкрепа“ посочи, че според него ще са необходими още две изборни за съставянето на стабилно правителство.
Що се отнася до пенсиите, Манолов посочи, че неправилното според него раздаване на 50 лв. на човек без значение на други фактори и размера на пенсията е създало ситуация, в която хората вече възприемат тези 50 лв. като част от дохода си и няма политик, който да може да им ги отнеме.
Още от разговора вижте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.