fallback

Доц. Минчева: След опитите за социализъм и демокрация идва ред на ислямизма в Афганистан

Няма големи надежди, че талибаните ще променят своя облик, смята преподавателят по международни отношения

18:01 | 20.08.21 г.

Няма повод за особено голям оптимизъм, че талибаните ще променят своя облик от това, което международната общност познава и знае за тях, коментира в ефира на Bloomberg TV Bulgaria доц. Любов Минчева, преподавател по Международни отношения и проблеми на сигурността в Софийския университет “Св. Климент Охридски”.

Тя припомни, че талибаните са радикална ислямистка група, която на места е призната и за терористична организация. Тя се създава в периода 1994-1996 г., като взема властта от муджахидините, които управляват страната от 1992 г.

Доц. Минчева направи интересен паралел между двата най-тежки конфликта в Афганистан. Първият такъв е срещу СССР, които се опитват да наложат социалистическо управление в страната. Съветският съюз силно подкрепя първия президент на Афганистан Бабрак Кармал, но още тогава ислямското население е дало силна съпротива в лицето на муджахидините.

Самите муджахидини са силно подкрепяни от САЩ.

След 10 години борба СССР се изтегля от територията на Афганистан, като поводът е същият като този, който Джо Байдън използва сега - афганистанското правителство не се справя само, като в този случай няма смисъл СССР да защитава страна, която няма възможностите или волята да се пази.

"Трябва да признаем, че Афганистан е тежка и трудна за управление страна. Много е сложно да се създаде някакъв баланс там от гледна точка на сили за сигурност, а какво остава за някакъв амбициозен демократичен проект", обясни експертът. 

В момента талибаните се опитват да наложат свой проект за Ислямски емирства, който опитаха да изпълнят още от 1996 година.

Целия разговор с доц. Минчева можете да видите на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:02 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още