През следващите 100 г. затоплянето ще продължи. Много е важно да се опитаме да намалим темповете на това затопляне защото по този начин се отдалечаваме от следващата фаза, която е свързана с навлизането в една много студена епоха. Това коментира в ефира на Bloomberg TV Bulgaria Христо Попов, климатолог и преподавател в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Той обясни, че в историята на Земята има няколко такива периода, в които след линейно затопляне следва рязко захлаждане и влизане в ледников период. Ако в момента високите температури позволяват на земеделието на човечеството да изхранва популацията на земята, то влизането в една студена фаза може да доведе до сериозни катаклизми, предупреди той.
„Ако не започнем да мислим в посока намаляване на въглеродните емисии, ще увредим средата, в която живеем. Това е важният акцент, когато се говори за намаляване на въглеродните емисии, тъй като това води до качествено подобряване на средата на живот. Климатичните промени винаги са съпътствали човешката история, но не винаги са били оценявани като такива“, добави още гостът.
България е сред най-уязвимите страни в Европа от гледна точка на климатичните промени и природните катаклизми.
„Страната ни се намира в един от най-сухите райони в Европа. В моделите, свързани с изменението на климата, България попада в районите, които са най-застрашени от продължителни засушавания. Трябва да започнем да обръщаме повече внимание на тези индикации", подчерта той.
Гостът е на мнение, че всяко едно събитие в природата може да се разглежда като възможност.
„Затоплянето на климата би могло да се разглежда като възможност за отглеждане на култури, които обичат топлината. От друга страна това е повод да вземем мерки за опазване на водните ресурси, с които разполага нашата страна и към по-пълноценното им използване", обясни Попов.
Целия разговор вижте във видеото на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Светът е бизнес" може да гледате тук.