Kакъвто и да е резултатът от предстоящия вот и дори да се състави ново правителство, политическата нестабилност ще остане и това, според старши анализатора в Центъра за изследване на демокрацията Тихомир Безлов, е действителният проблем пред България.
„Задават се две кризи: здравно-социална, но и също така политическа“, каза Безлов в интервю за предаването "Светът е бизнес" на Bloomberg TV Bulgaria.
По думите му България се намира в пика на третата вълна и никой не може да каже със сигурност дали броят на заразените ще спадне и кога, и дали ще се върнем отново към по-строгите противоепидемични мерки.
„Редица страни в Западна и Централна Европа затвориха, а някои, като Белгия, дори въобще не са отваряли като", припомни Безлов.
„Големият проблем не само за нас българите, но и за останалия свят, беше оптимистичното очакване, че през пролетта на 2021 г. ще има бързо съживяване. В момента всички виждаме, че това далеч не е така“.
Старши анализаторът коментира, че ефектът на пандемията върху икономики като българската е в забавянето на ръста на приходите и неяснотата дали държавните приходи ще се изпълнят съгласно бюджета.
„Новото правителство, каквото и да е то, няма да има какво друго да прави, освен да се занимава с пандемията, т.е. какви мерки и стимули в помощ на бизнеса трябва да бъде предприети. Дори и ваксинацията да се ускори, това няма да реши проблема с икономическите последици за най-потърпевшите сектори", допълни още гостът. Той коментира и темата за разпространението на ваксините в световен мащаб, подчертавайки разликата в съдържанието на финансовите отчети на фармацевтичните компании и публикациите в рецензирани научни списания.
„Едно от нещата, които правят впечатление, е, че за разлика от многото медицински публикации, в които имаше множество противоречия във връзка с резултатите от проучванията, във финансовите отчети тези противоречия отсъстваха. Отчетите се оказаха едни от най-добрите прогностични инструменти за развитието на пандемията“.