Никой не трябва да се залъгва, че цифровите активи са стабилни активи - точно обратното - те са рискови, но през последните 12 години биткойнът показа, че функционира правилно без съществени проблеми. Това заяви в ефира на Bloomberg TV Bulgaria Владислав Драмалиев, директор на фондация "Битхоуп".
По думите му инфлацията вече е налице и търсейки отговор на въпроса какво централните банки могат да направят, за да я спрат, все повече институционални и корпоративни инвеститори се обръщат към преимуществата на биткойна, спрямо тези на златото като активи-убежище.
"При всяка индикация, която гласи, че може да се стигне до някакво спиране на печатането на пари, акциите реагират мигновено, което е основен показател за изкривяването между реалната икономика и финансовите пазари. Корелацията между акции, индекси и криптовалути не може да бъде избегната", каза гостът.
Визирайки изказването на американския финансов министър Джанет Йелън, която заяви, че биткойнът е изключително неефективен начин за разплащане, Владислав Драмалиев посочи, че "кралят на криптовалутите" е единствено "неефективен" от гледна точка на обема на трансакциите в секунда.
"Не смятам, че притежалите на биткойни биха се възползвали до голяма степен от опцията за закупуване на автомобил Тesla чрез криптовалутата, тъй като след една-две години биха могли да си купят примерно два автомобила. Просто Tesla e една от последните компании, които решиха да диверсифицират баланса си", каза още той.
В заключение Владислав Драмалиев посочи, че голямата пречка пред биткойна да навлезе по-широко в САЩ са регулациите и данъчните системи в отделните региони, но все повече започват да намаляват правните бариери както отвъд Океана, така и в Европа.
Целия разговор може да видите във видеото на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.