Рецептата за успеха на Южна Корея, за да бъде на първо място по иновации в света, има много и разнообразни съставки, но основната е инвестиции в научно-изследователска и развойна дейност. Около 4,5% от общия брутен вътрешен продукт (БВП) на страната се насочва в реализирането на подобни проекти. Това сподели в ефира на Bloomberg TV Bulgaria Крис Георгиев, основател на Imagga.
"За сравнение, в Япония тези инвестиции съставляват около 3,2% от БВП, а в САЩ те възлизат на 2,8% от общия БВП", допълни той.
Редица други фактори стоят зад така нареченото "южнокорейско чудо", сред които е лидерската позиция на Южна Корея по брой заведени патенти, обясни гостът.
"От изключително голяма важност е тясното взаимодействие между бизнеса и академичните институции, което от една страна е основен двигател на многобройните патенти, а от друга - увеличава роботизацията на производствените мощности", каза Георгиев.
По думите на госта Сеул е и световен лидер по брой индустриални роботи, които извършват редица автоматизирани дейности, измествайки дори и Япония в това отношение.
Основателят на Imagga сподели, че южнокорейската страна се подготвя за така наречената Четвърта индустриална революция, като правителството вече притежава готов стратегически план на действие и инвестиции.
"Главният елемент на плана са инвестициите в изкуствен интелект. Само през последните няколко години бяха основани около 30-40 програми към различни университети, преподаващи подобна специалност, като през 2020 г. около 1,5 млрд. долара бяха инвестирани в компании, разработващи изкуствен интелект, което е 50-процентно увеличение спрямо 2019 година", каза гостът.
Целия разговор може да видите във видеото на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.