Държавният дълг е цената на пандемията, която ние всички ще плащаме и то не в рамките на близките няколко години, а в продължение на десетилетия. Това заяви в ефира на Bloomberg TV Bulgaria проф. Красимир Петров, доктор на икономическите науки.
"Наличието на криза не е необходимо условие за спад в цената на недвижимите имоти. При криза задължително се повишава безработицата и така нареченото безпаричие, т.е. голяма част от хората нямат работа или доходите им биват занижени", обясни гостът.
По думите на проф. Красимир Петров е много важен фактът, че световната икономика вероятно ще навлезе в стагфлация - икономиката ще върви надолу, а потребителските ценни едновременно с това ще вървят нагоре.
"С огромното печатане на пари през 2020 г. от страна на четирите най-големи централни банки и по-малките, което възлиза на около 10 трл. долара, това 25-30-процентно увеличение на паричната маса представлява изкуствен стимулант и когато той се изчерпи, икономиката ще се плъзне надолу", добави той.
От разговора стана ясно, че средният период на продължителност на една пандемия исторически винаги е бил между 3-4 години.
"В това няма нищо неестествено", посочи докторът на икономическите науки, добавяйки, че ние все още се намираме в предишния икономически цикъл, започнат след Голямата рецесия през 2008-2011 г., като допреди избухването на пандемията светът се намираше в глобална експанзия.
Според експерта е напълно възможно сегашната криза да продължи между 5 и 10 години.
"Целият свят си купи краткосрочно облекчение с така наречената кредитна ваканция и въпреки че сега в икономиката не се усеща крещяща болка, рано или късно тези последици ще станат реални. Както в 99% от случаите - правителствата ще погасяват държавния дълг чрез инфлация", каза той.
Целия разговор може да видите във видеото на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.