Той посочи, че икономическата ситуация е трудна навсякъде, но смята, че в нашата страна тя е допълнително усложнена поради натиска върху здравната система и големия брой заразени и починали от Covid.
„Тази черна статистика няма как да не се отрази върху икономиката - когато животът на хората е поставен под риск, икономиката работи на поддържащи системи", посочи той и изрази скептицизъм за ефекта от частичните затваряния в България.
"Икономическите и социалните мерки са адекватни от гледна точка на това, че са сходни с тези в съседни държави и региони. Друг е въпросът обаче до каква степен стигат те навреме до техните бенефициенти и дали мерките ще бъдат устойчиви във времето. Имам известни съмнения дали този локдаун ще бъде достатъчен за овладяването на заразата у нас", заяви Кънев.
По отношение на Националния план за възстановяване и устойчивост той е на мнение, че по принцип идеята е добра, но програмата не съдържа стратегическа визия за бъдещото.
"Наблягаме върху инфраструктурата и асфалта вместо върху човешкия капитал, който е основният фундамент в нашата икономика, и фирмите на бъдещето, които ще я дигитализират", смята Кънев като се позова на планираните средства в строителството.
Икономистът съветва да има инвестиции, но от разходите в бюджета полза да имат всички граждани на България.
Той е на мнение, че представената програма от вицепремиера Томислав Дончев може да се разглежда като компромисен вариант – „по-добре нещо, отколкото нищо“.
„Огромна част от този ресурс ще бъде насочен към строителни фирми и саниране - над 50% от бюджета. Това е изцяло погрешно финансиране и стимулиране, тъй като тези средства трябва да се насочват там, където всички икономически субекти биха извлекли полза, а не само определени лица и компании", посочи икономистът.
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Светът е бизнес" може да видите тук.