Политическият елит ще успее да обедини американците, но не съм голям оптимист, защото разделението е много голямо. Така коментира ситуацията в САЩ след избора за президент в ефира на Bloomberg TV Bulgaria проф. Робърт Филипс, преподавател по политически науки в Американския университет в Благоевград.
Лидерите в Сената ще бъдат много против администрацията на Джо Байдън, но много депутати от двете партии ще работят заедно, допълни той.
„Управлението на Доналд Тръмп имаше вероятно най-голям ефект върху американската демокрация. То нанесе непоправими щети върху доверието на хората в нея, върху доверието им в изборната система“, посочи той.
Робърт Филипс смята, че американското общество е изключително разделено и фрагментирано, а споровете стават все по-личностни.
„Наближаваме момент, в който, ако не променим тази посока, ще бъде трудно хората да работят заедно и да решават общи проблеми”, смята експертът.
Според него новоизбраният президент Джо Байдън може да има успех при обединяването на обществото, ако Тръмп се върне към частния си бизнес например.
„Ако Тръмп продължи да бъде голяма фигура в Републиканската партия, помирението ще бъде много трудно“, прогнозира преподавателят по политически науки в Американския университет в Благоевград.
По думите му „тръмпизмът“ е американска вариация на популизма. „Това е персонализацията на Републиканската партия - да подкрепя и да съвпада с мненията и вижданията на Тръмп”, посочи Филипс.
Той обясни, че Тръмп изцяло промени партията. „В миналото републикаците вярваха в отворената търговия, вярваха, че НАТО е основа и крайъгълен камък на американската външна политика, но това вече не е така”, категорчен е Робърт Филипс.
Какво наследство остави Доналд Тръмп? Какви процеси протичат в американското общество? Ще се промени ли политиката на САЩ към ЕС?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Видеа с всички гости на предаването “В развитие” гледайте тук.