fallback

Иван Нейков: Деформациите в пенсионния модел у нас продължават да се трупат

Логиката на пенсионната сисетма отново става изкупителна жертва на предизборния маратон, смята бившият социален министър

22:05 | 06.10.20 г.

Иван Нейков. Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Пенсионният модел в България продължава да бъде обект на натрупващи се деформации въпреки призива на експертите против административното увеличение на пенсиите. Поради тази причина дефицитът в НОИ възлиза 4,5 млрд лева годишно. Най-лошото обаче е, че логиката, която трябва да преследва пенсионната система, отново става изкупителна жертва на предизборния маратон. Прехвърлянето на вноските от втория в първия стълб е кражба на личните пари на хората.

Това заяви Иван Нейков, Балкански институт по труда и социалната политика и бивш социален министър, в предаването "Светът е бизнес" по Bloomberg TV Bulgaria.

"Социалното подпомагане на нуждаещите се с 50 лв. от правителството е просто социално, няма нищо общо с пенсията. Чрез административното увеличение на пенсии не се зачитат усилията на хората, разликите в размера на заплатите и осигурителния стаж. По този начин се създава деформация в системата, която разрушава осигурителния модел и се демотивират младите да си плащат осигуровките, разчитайки, че един ден ще им бъдат увеличени току-така пенсиите."

Според Иван Нейков първата лъжа в системата се изразява в "тезата, която  се лансира в момента, за отказ от втория стълб и прехвърляне на вноските в НОИ, като по този начин осигуряващите се уж ще получат повече пари само от НОИ"

"Корекцията, която искат да направят в първия стълб, затова, че дадено лице се осигурявало във втория, се прави по следния начин: осигуряващото се лице е плащало например 5% във втория и затова с 20% ще му бъде коригирана пенсията в първия стълб, за да може  то да бъде мотивирано да се върне първия стълб. Но това лице например се е осигурявало 40 години в първия стълб, а във втория само 20, като никой не обявява процента на спестяванията за тези 40 години. В момента се сравняват круши с дини - две несъпоставими неща. Това е кражба на личните пари на хората, тъй като вторият стълб се наследява, и наследниците са тези, които решават как да ползват тези пари, а не държавата"

По думите на Иван Нейков "най-циничното е, че повече от година има разработен изцяло проект от Министерството на туда по отношение на модела на плащанията от втория стълб - има уредба, има нови разчети и те показват, че максималната редукция на пенсията в първия стълб, заради участието във Втория стълб, не трябва да е повече от 6-7%, а не 20%."

"Ако по този начин бъдат изчислени вторите пенсии, изведнъж двете пенсии стават много повече от  тази само в НОИ. Час по-скоро този проект трябва да влезе в парламента, да бъде взето решение, за да може хората да си получат коректно парите за 2021 г. "

Втората лъжа, която е налице за Иван Нейков, е, че "парите от втория стълб са тотално изядени - последните отчети на Комисията за финансов надзор сочат, че 100 лв, който са били внесени през 2000 г., сега са станали 205-206 лв. С други думи реалната доходност на вторите пенсии е над 100%"

"Разчетите показват следното: при хората с минимални вноски или продължителна безработица натрупванията са около 3 000 лв под формата на вноски. Сега тази сума възлиза на 5 000 лв. чрез управлението им във втория стълб. А хората с редовни осигуровки и със заплати над средните, вече имат натрупани над 20 000 лв от осигуровки и от самото управление цифрата възлиза на 30 000 лв дори 40 000 лв в някои случаи. От тази гледна точка много хора, не единици, ще получават наистина една добра втора пенсия, която ще им позволи да живеят много по-добре отколкото с единичната пенсия от НОИ"

Целия разговор по темата за пенсионната система, както и за минималната работна заплата и детските надбавки, може да видите във видеото на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "Светът е бизнес" може да видите тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:27 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Bloomberg TV виж още