"Надпреварата между Сърбия и Косово възникна отново в последната година, когато САЩ и ЕС започнаха да проявяват активност по отношение на този ключов на Западните Балкани въпрос. Те убеждаваха Косово, че митата трябва да бъдат отменени и диалогът трябва да се промени", посочи той.
Според Бобев Косово продължава да държи на постановката, че окончателният документ, който финализира диалога, трябва да завърши с взаимно признаване на двете страни.
"Вашингтон се фокусира върху икономическата проблематика, докато политическите въпроси остават приоритет на Брюксел", коментира бившият посланик на България в Албания и Косово.
"Общата цел е необходимото окончателно решение, което да е юридическо обвързващо под формата на международно признат документ", обясни той.
Бобев изтъкна, че ЕС продължава да е основен координатор и посредник в диалога, макар че по отношение на него не може да се констатира особен напредък.
"Общ език може да се намери в икономическата проблематика. Косовският премиер Абдула Хоти отива с готов списък на големите инфраструктурни обекти, които очаква да бъдат финансирани от едни или други структури", информира бившият посланик.
Той застана зад тезата, че смисленият финал на диалога е признаването на косовската независимост. По думите му компромисът в случая е "всеки да се лиши от нещо".
От друга страна, Боби Бобев отчете съществуването и на албанския фактор.
"Косово е втора албанска държава. Те имат и решаваща политическа роля в Северна Македония. Другата страна на въпроса са позициите на Сърбия", посочи той какви са сложните отношения в Западните Балкани.
Целия разговор вижте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "В развитие" вижте тук.