По негово мнение обаче заплаха за проекта продължават да бъдат не само потенциалните американски санкции, но и позицията на ЕС при липса на доставчик, различен от Русия.
По думите на Димитров, ако се реализират американските санкции за „Балкански поток“, „Булгартрансгаз" е заплашен от фалит.
„Този газопровод ще бъде завършен, но проблемите ще дойдат след това, защото ако тръбата е запълнена само от руски газ, Европейският съюз ще каже "Не". А американците по-скоро се интересуват да спрат „Северен поток 2", добави анализаторът.
Д-р Димитров смята, че при обявените от Турция залежи на 320 млрд. кубични метра газ в Черно море, „при такъв обем газ е икономически рентабилно да се започне добив“. Експертът разкри, че това находище е близо до точката на събиране на границите на изключителните икономически зони на Румъния, България и Турция.
„За турския президент Ердоган намирането на находища на нефт и газ не е само финансов въпрос. За всеки по-авторитарен лидер е важно страната му да не бъде зависима от вноса на нефт и газ, а Турция е силно зависима, затова той предпочита неговата държавна компания да се заеме с тази работа", посочи Пламен Димитров.
Той отбеляза, че на турския газов пазар има голям динамика, която е главно в ущърб на „Газпром“, защото намалява делът на руски газ там.
„Втечненият газ на спот пазара е много по-евтин, отколкото руският газ, който пристига в Турция по дългосрочни договори. Турция има четири терминала и може да покрие до 80% от цялото си потребление изцяло от тях", допълни Димитров.
По темата за паралелите между Беларус и Украйна той подчерта, че и двете са бивши съветски републики със сходен манталитет и икономика, но разликите между тях са повече.
„Беларус започна спонтанен протест, който не излъчва лидер, но и доста работници, смятащи се за опора на режима, са въвлечени в протеста. Беларус е настроен проруски. Лукашенко дори изпитва все по-голяма зависимост от Русия, а Путин отдавна иска сливане на двете държави", коментира експертът и напомни, че икономиката на Беларус се крепи на субсидии от Русия и продукцията й се ползва там. Той прогнозира че след тази криза Русия ще засили влиянието си в Беларус.
Как се преплитат газовите геополитически и икономически интереси в Черноморския регион? Ще останат ли празни тръбите на „Турски поток“? Кога ще бъде построен „Балкански поток“? Имат ли лостове на влияние САЩ в Беларус? Какво е влиянието на прибалтийските държави?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Светът е бизнес" вижте тук.