"Откъм върховенство на закона, обща рамка и единен пазар е изгодно за компаниите да имат доставчици повече в Европа, отколкото в Азия. Освен това разходите за производство са значително по-ниски", посочи той.
Кънев обясни, че сделките по сливания и придобивания в Европа се съживяват, купувачите са активни, но това важи за индустриите с дигитален бизнес модел и концепция за зелена енергия.
По думите на специалиста пазарът на ВЕИ в страната сега е подходящ за такива сделки – особено в областта на соларната и вятърна енергия.
Кънев коментира и темата за държавното участие в увеличението на капитала на Първа инвестиционна банка (ПИБ), определяйки го като очакван ход, тъй като и преди се е знаело, че вероятността да се попълни капитала с частни инвеститори не е била много голяма.
"Премията, която държавата плати, за да се придобият тези акции, е с 90% над пазарната борсова цена. Ако държавата беше купила по пазарна стойност с тези пари, щеше да придобие може би мажоритарен пакет. Тогава опциите за преструктуриране на банката с нов мениджмънт и възможност за привличане на външен консултант биха били много по-добри спрямо сегашното ѝ статукво", смята той.
Той напомни, че ситуацията прилича на времето, когато страната ни влизаше в ЕС и това многократно е повишило активите в България. „И тогава имаше качествени и не толкова качествени активи“, посочи той. "Когато се обърна конюнктурата, имаше срив в техните стойности“, каза още той.
Евгений Кънев изрази съмнение, че парите на държавата ще бъдат съхранени и смята, че при такива придобивания се прави дисконт.
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Светът е бизнес" вижте тук.