Предизборната борба в САЩ започна с необичайни средства. Изборите ще бъдат решаваща битка между две големи идеологии - на консерватизма, представен от американския президент Доналд Тръмп, и на неолиберализма, презентиран от Джо Байдън. Тези избори ще предопределят не само бъдещето на САЩ, но и на западния свят, както и на това как ще се преформатира световният ред, заяви д-р Здравко Попов, президент на Института за публична политика, в предаването "Светът е бизнес" с водещ Ивайло Лаков.
"В началото от управлението на Доналд Тръмп бе предимство, че Белият дом всеки месец обявяваше откриването на 200 хил. нови работни места на месец. Всичко това обаче изчезна за три месеца", смята анализаторът.
"САЩ трудно и бавно въведе мерките срещу пандемията, заради което се превърна във водеща страна по брой заразени. Автономията на отделните щати по отношение на много политики, включително и на здравната, оказа влияние върху начина на излизане от пандемията", посочи гостът.
"Смъртта на Джордж Флойд катализира всички форми на протест и съпротива", коментира още той.
Контекстът на това недоволство според д-р Попов обаче е по-дълбок – наличието на расизъм и дискриминация, датиращи от години.
"Западната цивилизация носи следите, греховете и вините на минали исторически периоди", смята той.
По думите на д-р Здравко Попов заплахата на Тръмп, че ще изпрати армията да реши проблем с размириците, е вид управленческа реакция от безсилие да се овладае спонтанността с рутинни средства.
Цялото виедо с разговора може да видите на страницата на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Светът е бизнес" вижте тук.