България трябва да се насочи към енергийно ефективна икономика. Страната трябва да се фокусира и върху секторите със структурни дефицити, които имат нужда от преки инвестиции. Това посочи доц. д-р Иван Стойнев, преподавател по европейско право в Софийски университет "Св. Климент Охридски", в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
Стойнев направи коментара си по повод плана на Европейската комисия за пакет от 750 милиарда евро, с който да се подпомогне икономическото възстановяване на страните в блока след коронакризата. Според експерта на този етап сумата е оптималната, за да може да бъде защитен и кредитния рейтинг на Комисията.
Гостът отбеляза, че тепърва държавите ще трябва да защитят средствата, които се предвижда да им бъдат отпуснати, чрез конкретни проекти по осите, които се вписват в изискванията на ЕК. По негови думи България се намира в благоприятна позиция, тъй като в периода на криза е показала балансирано поведение, умерена и ясна реакция. “Разбира се, тепърва ще разберем какви ще са измеренията на кризата”, коментира Стойнев.
Той отбеляза, че основните уроци, на които пандемията е научила страните членки на ЕС са относно важността на солидарността и интеграцията.
“ЕС като идея е по-жив от всякога”, каза още експертът. Според Стойнев обаче блокът има нужда от реформа, която да го направи много по-ефективен управленски, за да може да реагира навреме при кризи.
Повече вижте във видеото, а целия разговор вижте на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.